7 «А» сыныбында химиядан ашық сабақ тақырыбы: «Табиғи қышқылдар мен сілтілер. Көрсеткіштер»

2025 жылдың 21 қаңтарында Жаратылыстану-математикалық цикл онкүндігі аясында 7 «А» сыныбында «Табиғи қышқылдар мен сілтілер. Көрсеткіштер» тақырыбында химия-биология пәнінің мұғалімі Л.Қ. Калыкова өткізді. Сабаққа оқу ісінің меңгерушісі К. Е. Аленова және оқытушылар Г.А. Жакупова,. А.С. Сарсекеева., А.А. Хамзин., Қ.А. Каримова., А.Б. Уразмбетова қатысты.

Сабақтың мақсаты мен міндеттері

Сабақтың негізгі мақсаты оқушыларды табиғи қышқылдар мен сілтілермен, олардың қасиеттерімен және қолданылуымен таныстыру, сонымен қатар көрсеткіштерді, олардың химиялық анализдегі жұмысын және маңызын зерттеу болды. Сабақ барысында оқушылар: қышқылдар мен сілтілердің табиғи көздерімен танысты; көрсеткіштерді пайдалана отырып, шешім ортасын анықтау бойынша практикалық жұмыс жүргізді; химияны оқуда сандық технологиялар мен жасанды интеллект қолдануды үйренді.

Сабақта қолданылатын әдістер мен технологиялар:

Сабақ заманауи білім беру тенденциялары ескеріле отырып құрылды, оқытудың интерактивті әдістері мен цифрлық технологияларға баса назар аударылды. Оқушылардың қызығушылығын арттыру үшін Genially, Quizizz, ChatGPT, Elevenlabs.io сияқты интерактивті платформалар қолданылды, бұл нақты уақыт режимінде материалды меңгеру деңгейін бақылауға мүмкіндік берді.

Сабақтың негізгі сәттерінің бірі жасанды интеллектті пайдалану болды. Оқушылыр AI көмекшісіне сұрақтар қоя алды, ол олардың жауаптарын талдап, қосымша түсініктеме берді. Бұл әдіс оқытуды жекелендіруге және материалды терең түсінуге жағдай жасауға мүмкіндік берді.

Сабақтың барысы

1. Ұйымдастыру сәті – амандасу, сабақ мақсатын қою.

2. Білімді жаңарту – оқушылыр цифрлық платформаларды пайдалана отырып, сұрақтарға жауап берді.

3. Жаңа материалды меңгеру:

табиғи қышқылдар мен сілтілермен, күнделікті өмірден мысалдармен таныстыру;

индикаторлардың әрекетін көрсету (лакмус, фенолфталеин, метилоранж, қызыл қырыққабат шырыны).

4. Практикалық жұмыс – көрсеткіштер арқылы әртүрлі шешімдердің ортасын анықтау.

5. Рефлексия және қорытындылау – Quizizz арқылы интерактивті тестілеу

Сабақтың нәтижелері мен қорытындылары:

Заманауи технологиялар мен жасанды интеллектті қолданудың арқасында сабақ қарқынды, қызықты және нәтижелі өтті. Оқушылар химия пәніне деген қызығушылықтарын және алған білімдерін практикада қолдануға деген құлшынысын көрсете отырып, жоғары белсенділік танытты.

Қатысушы мұғалімдер сабаққа дайындықтың жоғары деңгейін, әдістердің интерактивтілігін және оқушылардың оқу үдерісіне терең тартылғанын атап өтті. Калықова Ләззат Қайсайқызы өзін оқытуда жаңашыл әдіс-тәсілдерді шебер қолданатын заманауи, шығармашыл ұстаз ретінде көрсетті.

Осылайша, ашық сабақ оқытудың жоғары деңгейін көрсетіп қана қоймай, оқу үдерісіне цифрлық технологиялар мен жасанды интеллект енгізудің қаншалықты маңызды екенін көрсетті.

Қосымша ақпарат көздері